Výběru barev, kterými chceme dekorovat stěny pokoje, fasádu domu, střechu nebo třeba jen konstrukci zahradního posezení, bychom měli věnovat dostatek času. Správný výběr barevného odstínu a jejich kombinací je otázkou nejen vkusu a citu, ale je dobré vzít na vědomí i obecně platné zásady harmonie barev, vycházející ze stovky let ověřených psychologických aspektů působení barevných vjemů na člověka.
Barvy a jejich výběr nemusíte vždy nutně svěřit odborníkům …
K návrhu příjemně působícího barevného rozvržení interiéru může přistoupit i laik a pustit uzdu své fantazii. Přesto je dobré něco málo o barvách a jejich vlastnostech něco málo vědět a při návrhu dodržet osvědčené postupy a zásady.
Proto jsme pro Vás připravili malý rychlokurz návrhu barev do Vašeho bytu či na fasádu Vašeho domu, jehož přečtení Vám zabere jen 10 minut, ale ušetří hodiny a možná i týdny práce. Výsledkem pak může být skvěle barevně navržený interiér či exteriér Vašeho domu, který od profesionální práce dobře placených návrhářů jen stěží někdo rozezná.
Váš návrh s Vámi naši malíři a natěrači rádi prokonzultují a postarají se o to, aby jeho realizace byla provedena v nejvyšší možné kvalitě, za dobrou cenu a rychle. Váš dobrý pocit z výsledku, na němž jste se svými nápady podíleli Vy sami, bude pro Vás nejlepší odměnou.
Jak postupovat při barevném návrhu interiéru.
Teorie barev obsahuje několik základních pravidel, při jejichž dodržování se nám prakticky vždy podaří vytvořit harmonicky barevně sladěnou kombinaci barev, působící na nás příjemným dojmem. Naopak experimentování s barevnými kombinacemi bez ohledu na tato pravidla může (a pravděpodobně bude vždy mít) za následek nepříjemné pocity z vnímání barev, ať už se jedná o pobyt ve vymalované místnosti, pohled na obytný dům anebo vnímání uměleckého díla.
Zatímco u obrazu akademického malíře může být divoká kombinace barevných odstínů záměrem, použití stejných barev například při vymalování bytu nám může přivodit v nejhorším případě i vznik patologické deprese, budeme-li muset v tomto prostředí muset pobývat denně několik hodin.
Proto se znalost základních pravidel teorie barev určitě vyplatí. Kdyby už nic jiného, ušetří nám spoustu času a nervů stráveného výběrem barevných tónů a případně i náklady za pozdější přemalování nevhodně zvolených nátěrů, až si naši špatnou volbu později sami uvědomíme.
2. Výběr základní barvy
Pečlivým zvážením zamýšleného efektu, kterého chceme volbou barev dosáhnout, bychom měli právě zde začít a zvolit základní barvu pro náš záměr, od které se pak budou odvíjet další, tzv. doplňkové barvy. K tomu nám dopomohou znalosti
psychologie barev
Psychologie barev je souhrn vědecky zjištěných účinků, jakými jednotlivé barvy působí na psychiku většiny lidí.
žlutá – povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně
oranžová – je slavnostní, vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce, tepla, bohatství, zlata, úrody
světle
zelená – působí přirozeně, ale někdy i jedovatě, je spojena s představou chladu, vlhka, ticha, rostlin
tmavozelená – uklidňuje a chrání, ale také omezuje, je přátelská, dává pocit bezpečí a naděje
tmavomodrá – klidná, vážná až skličující, barva dálek, hloubky, rozjímání a smutku
světlemodrá – působí přivětivě, vyvolává představu oblohy a vzduchu, ticha a touhy
červená – vzrušující, energická, prudká až náruživá, silná, mocná, spojená s představami ohně, krve, nebezpečí, lásky, hluku
purpur – působí důstojně, hrdě, vznešeně, povzbudivě, je spojen s představou spravedlnosti a majestátu
fialová – neklidná, znepokojivá, melancholická, tajemná, osobitá, náročná
světle
fialová – působí začarovaně, rozpolceně, slabošsky, je to barva magie, melancholie, opojení
hnědá – střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná, realistická, spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice, zdrženlivosti
šedá – netečná, smutná, spojená s představou chudoby a pokor
bílá – neurčitá, nejistá, spojená s představou nevinnosti a čistoty
černá – barva vzdorného protestu, zlého tajemství, nicoty, smrti
Nyní tedy již máme zvolenou základní barvu (případně její odstín), od níž budeme při výběru postupovat dále. Samozřejmě můžeme zde skončit a zvolit pro náš záměr pouze jedinou vybranou barvu, což by ovšem byla škoda, protože právě správným výběrem dalších barev můžeme docílit mnohem výraznějšího efektu, za který nám bude v budoucnu odměnou trvale příjemný pocit z našeho odvedeného díla.
3. Výběr doplňkových barev
K základní barvě je potřeba zvolit barvu doplňků, menších ploch a předmětů tak, aby s dominantní barvou harmonicky korespondovaly.
Výběr kombinace více barev tak, aby na většinu lidí působila harmonicky, již není tak jednoduchý jako volba jediné základní barvy. Zde už se nevyplatí tipovat a vybrat barvu jen tak pohledem na regál plechovek v obchodě s nátěrovými hmotami. Naštěstí existují ověřené postupy, jak k vybrané základní barvě vybrat barvy komplementární – jinými slovy takové barvy, o nichž většina lidí na první pohled řekne, že „se k sobě hodí“. Často jsou to barevné odstíny zcela jiné, než by kohokoli neznalého teorie barev napadly pohledem na krabičku pastelek. Proto se vyplatí se s těmito postupy seznámit, aby se námi vybrané barvy navzájem správně doplňovaly.
Při výběru doplňkových barev nejčastěji vycházíme z tzv. barevných schémat, což jsou do kruhu uspořádané barevné odstíny, které spolu z psychologického hlediska souvisejí.
Ke každé barvě existuje její analogická barva, která ji doplnuje a ladí s ní. Vždy se jedná o barvy, které jsou umístěny vedle sebe na ose barevného spektra . Další možností je barva komplementání, která leží na druhé straně barevného kruhu a tyto kombinace dávají pestřejší vzhled.
Vážený návštěvníku působíme po celém kraji Vysočina ve vyhledávači na internetu nás najdete pod slovy: malíři Třebíč, malíři pj, malíři natěrači, malíř natětač, malíř tapetář, malby pokojů, výmalby pokoju Třebíč, malba pokojů Třebíč, malířské a natěračské práce Třebíč, nátěr fasády Třebíč, malba fasády Třebíč, malíř natěrač Třebíč, výmalba pokojů Třebíč, malířské lakyrnické práce Třebíč, atd..